"esipertti" meaning in All languages combined

See esipertti on Wiktionary

Noun [Ingrian]

IPA: /ˈesiˌpertːi/ [Ala-Laukaa], [ˈe̞s̠iˑˌpe̞rtʲː] [Ala-Laukaa], /ˈesiˌpertːi/ [Soikkola], [ˈe̞ʒ̥iˑˌb̥e̞rtːi] [Soikkola]
Rhymes: -ertʲː, -ertːi Etymology: From esi- (“front-”) + pertti (“living room”). Akin to dialectal Finnish esipertti. The guestroom is traditionally located across the hall from the living room. Etymology templates: {{prefix|izh|esi-|pertti|t1=front-|t2=living room}} esi- (“front-”) + pertti (“living room”), {{cog|fi|esipertti}} Finnish esipertti Head templates: {{head|izh|noun}} esipertti Forms: no-table-tags [table-tags], esipertti [nominative, singular], esipertit [nominative, plural], esipertin [genitive, singular], esiperttiin [genitive, plural], esiperttilöin [genitive, plural], esiperttiä [partitive, singular], esiperttijä [partitive, plural], esiperttilöjä [partitive, plural], esiperttii [illative, singular], esiperttii [illative, plural], esiperttilöihe [illative, plural], esipertiis [inessive, plural], esiperttiis [inessive], esiperttilöis [inessive], esipertist [elative, plural], esiperttiist [elative], esiperttilöist [elative], esipertille [allative, plural], esiperttiille [allative], esiperttilöille [allative], esipertiil [adessive, plural], esiperttiil [adessive], esiperttilöil [adessive], esipertilt [ablative, plural], esiperttiilt [ablative], esiperttilöilt [ablative], esipertiks [plural, translative], esiperttiiks [translative], esiperttilöiks [translative], esiperttinnä [essive, plural], esiperttiin [essive, plural], esiperttiinnä [essive], esiperttilöinnä [essive], esiperttiin [essive], esiperttilöin [essive], esiperttint [exessive, plural], esiperttiint [exessive], esiperttilöint [exessive]
  1. guestroom
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "esi-",
        "3": "pertti",
        "t1": "front-",
        "t2": "living room"
      },
      "expansion": "esi- (“front-”) + pertti (“living room”)",
      "name": "prefix"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "esipertti"
      },
      "expansion": "Finnish esipertti",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From esi- (“front-”) + pertti (“living room”). Akin to dialectal Finnish esipertti.\nThe guestroom is traditionally located across the hall from the living room.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/vahti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/vahti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttijä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöjä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "esipertti",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "e‧si‧pert‧ti"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "e‧si‧pert‧ti"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian terms prefixed with esi-",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "langcode": "izh",
          "name": "Rooms",
          "orig": "izh:Rooms",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "guestroom"
      ],
      "id": "en-esipertti-izh-noun-ZUwfd-aS",
      "links": [
        [
          "guestroom",
          "guestroom"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈesiˌpertːi/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞s̠iˑˌpe̞rtʲː]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈesiˌpertːi/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞ʒ̥iˑˌb̥e̞rtːi]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ertʲː"
    },
    {
      "rhymes": "-ertːi"
    }
  ],
  "word": "esipertti"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "esi-",
        "3": "pertti",
        "t1": "front-",
        "t2": "living room"
      },
      "expansion": "esi- (“front-”) + pertti (“living room”)",
      "name": "prefix"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "esipertti"
      },
      "expansion": "Finnish esipertti",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From esi- (“front-”) + pertti (“living room”). Akin to dialectal Finnish esipertti.\nThe guestroom is traditionally located across the hall from the living room.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/vahti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "tt-t gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/vahti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttijä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöjä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative"
      ]
    },
    {
      "form": "esipertiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttiint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    },
    {
      "form": "esiperttilöint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "esipertti",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "e‧si‧pert‧ti"
  ],
  "hyphenations": [
    {
      "parts": [
        "e‧si‧pert‧ti"
      ]
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ingrian entries with incorrect language header",
        "Ingrian lemmas",
        "Ingrian nouns",
        "Ingrian terms prefixed with esi-",
        "Ingrian terms with IPA pronunciation",
        "Pages with 1 entry",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Ingrian/ertʲː",
        "Rhymes:Ingrian/ertʲː/4 syllables",
        "Rhymes:Ingrian/ertːi",
        "Rhymes:Ingrian/ertːi/4 syllables",
        "izh:Rooms"
      ],
      "glosses": [
        "guestroom"
      ],
      "links": [
        [
          "guestroom",
          "guestroom"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈesiˌpertːi/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞s̠iˑˌpe̞rtʲː]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈesiˌpertːi/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞ʒ̥iˑˌb̥e̞rtːi]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ertʲː"
    },
    {
      "rhymes": "-ertːi"
    }
  ],
  "word": "esipertti"
}

Download raw JSONL data for esipertti meaning in All languages combined (4.6kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.